Ez kemény lesz: Orbán Viktor szemtől szembe kerül Hont Andrással

Élőben követhetjük a vitát.

Neves egyetemi professzor, Clinton exminisztere fakadt ki a mélydemokrata Kaliforniából.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök forgatókönyvét követi Donald Trump – hívja fel a figyelmet Robert Reich, a Kaliforniai Egyetem Berkeley-i campusának közpolitika professzora, Bill Clinton egykori munkaügyi minisztere hosszú írásában. Reich ezt John Shattuckkal, a CEU 2009-2016 közötti rektorával, Clinton-adminisztrációbeli kollégájával folytatott beszélgetéséből szűrte le; állítása szerint Shattuck
első kézből látta, hogyan építette le Orbán Viktor Magyarország demokráciáját és tette autoriter állammá”.
(Igaz, a CEU-ügy kitörésekor már két éve Michael Ignatieff volt a CEU rektora, így Shattuck nehezen láthatta a fejleményeket első kézből.)
Reich úgy látja: Orbán forgatókönyve tíz részből áll. Első lépés: „vedd át a pártodat, és vasald be a pártfegyelmet politikai fenyegetések és megfélemlítés révén, hogy eltipord a párton belüli ellentmondásokat”. Második: „építs bázist a félelemre és gyűlöletre apellálva, a bevándorlókat és kulturális kisebbségeket a társadalomra leselkedő veszélyként beállítva.”
Harmadik: „használj dezinformációt és hazugságokat, hogy igazold, amit csinálsz.” Negyedik: „használd választási győzelmedet arra, hogy átfogó mandátumot vindikálj magadnak – főleg akkor, ha nem kaptál többséget.”
Ötödik: „centralizáld a hatalmadat a közszolgálat tönkretételével.” Hat: „definiáld újra a jogállamot rendeleti kormányzásként, és használd fel az államot minden demokratikus ellenféllel szemben”. Hét: „iktasd ki a fékeket és ellensúlyokat és a hatalmi ágak elválasztását a parlament, a bíróságok, a média és a civil társadalom átvételével”. Nyolc: „bízd oligarcháidra” a gazdaság felügyeletét. Kilenc: „köss szövetséget Vlagyimir Putyinhoz hasonló más autokratákkal, és támogasd őket az európai demokráciák aláásásában”. Tíz: „hitesd el a közvéleménnyel, hogy mindez szükséges, és az ellenállás hiábavaló”.
Reich szerint „Orbán befolyása mára áthatja Európát”, s ez abból is látszik, hogy „Ausztriában egy korábbi nácik által alapított politikai párt egy koalíciós kormány része lesz idén”, s „Szlovákiában egy hasonló nacionalista szélsőjobboldali kormány vette át a hatalmat”.
(A professzort nagy eséllyel nem tájékoztatták még arról, hogy az FPÖ nem került kormányra Ausztriában, Szlovákia kormánya pedig szuverenista ugyan, de baloldali.)
Emellett úgy látja: „Európa három legnagyobb országa, Olaszország, Franciaország és Németország mind a szélsőjobboldal felé fordultak”, bár megmaradtak demokráciáknak.
John Shattuck tanácsai alapján Reich úgy látja: Orbán jobboldali populizmusára a legjobb válasz a gazdasági populizmus, melynek alapja az egészségügy, az oktatás, az adórendszer és a közkiadások. Ugyanakkor úgy látja: „az USA alkalmasabb Magyarországnál arra, hogy ellenálljon az autokráciának”, mert harmincszor akkora, mint hazánk, jóval sokszínűbb, és erősebb civil társadalommal is rendelkezik.
Ezt is ajánljuk a témában
Élőben követhetjük a vitát.
Nyitókép: AFP